موفقیت


بستن


پرورش استعداد در کودکان (100 ساعت بمدت 1 ماه)

قیمت: 800,000تومان

لطفا جهت خرید پکیج پرورش استعداد در کودکان (100 ساعت بمدت 1 ماه) با شماره در واتس اپ در ارتباط باشید

خرید از طریق واتس اپ

دانستن اینکه کودک با استعدادی دارید، به تنهایی کافی است تا در مورد تربیت او دچار اضطراب شوید. سوالات زیادی به ذهن شما در مورد اینکه مثلا چه کارهایی باید برای شکوفایی استعداد او انجام دهید یا چه ابزارها و دانشی نیاز دارید تا از پس پرورش فرزند خود برآیید، ممکن است روزها ذهن شما را به خود مشغول نگه دارد. اغلب والدینی که فرزند با استعداد دارند، خواه خودشان متوجه شده باشند و خواه دیگران آنها را متوجه این موضوع کرده باشند، در اولین گام ها برای پرورش کودک ، تصور می کنند که باید از او یک نابغه بسازند. این ذهنیت گاه پدر و مادر را به رفتارهایی وامیدارد که از دیدگاه روانشناسی حالت وسواس یا بیمارگونه دارند. بعبارت دیگر اگر آنها هرگز متوجه استعداد فرزند خود نشوند، احتمال اینکه آنها  فرزندی سالمتر از نظر روانی و شخصیتی را تربیت کنند، بیشتر می شود تا اکنون که با ترس و دلهره بر تمام فعالیت های کودک نظارت می کنند.

در اینجا چند راهکار ساده برای کمک به پرورش کودکان با استعداد ارائه شده است که امید است بتواند به والدین این فرزندان برای شکوفایی آنها، یاری برساند.

گام اول: لطفا او را گاهی به حال خود بگذارید.

پیگیری های والدین کودکان با استعداد گاه به جای سرعت بخشیدن به فرآیند رشد و شکوفایی استعداد کودک، به چوبی لای چرخ تبدیل می شود که از کودک هر گونه خلاقیت و ابتکار عملی را می گیرد. فشار ناشی از نظارت های بی حد و حصر پدر و مادر، گاهی به کودک از نظر روانی آسیب های جدی  شخصیتی و اجتماعی می زند.  توجه مداوم به کودک به جای تربیت استعداد او، به خودشیفتگی او می انجامد و مهارتهای ارتباطی کودک را به شدت تحت الشعاع قرار می دهد، چرا که کودک خود را تافته جدا بافته می بیند و گروه دوستان خود را از زاویه بالا به پایین ارزیابی می کند. به عنوان پدر و مادر سعی کنید بین پرورش استعداد کودک و فشار آوردن به او تمیز قائل شوید. گاهی بدون توجه به استعداد کودک، او را به حال خود رها کنید تا فعالیت دلخواهش را برگزیند و او را برای شرکت در کلاسهای رنگارنگ که مد نظر خودتان است، تحت فشار قرار ندهید.

گام دوم: با کودک خود تعامل داشته باشید.

کودکان در کنش و واکنش با والدین خود بسیاری از چیزها را یاد می گیرند. صرف اینکه کودک با استعدادی دارید باعث نمی شود که احساس کنید برای کودک خود به قدر کافی باهوش، تحصیل کرده یا دانا نیستید و با این بهانه از او فاصله بگیرید. فرزند شما برای پرورش استعدادش به مهربانی، حمایت و حضور شما نیاز دارد تا بتواند با فیدبک گرفتن از شما، ، خود را ارزیابی کند. در کنار او بمانید، با او صحبت کنید و پشتگرمی خود را در فعالیت هایی که انتخاب می کند  به او نشان دهید.درست است که کودکان با استعداد پر از سوالات بیشمار هستند که ممکن است  باعث آزار شما باشند، اما فراموش نکنید که نحوه پاسخگویی شما به سوالات آنها هم می تواند منجر به پرورش کنجکاوی و خلاقیت آنها شود و هم اینکه به مستحکمتر شدن رابطه شمو با کودکتان می انجامد.

گام سوم: فعالیت های مناسب برنامه ریزی کنید.

داشتن کودک با استعداد به معنی آن است که طیف فعالیت هایی که برای کودک در نظر می گیرید باید هم گسترده و هم متنوع باشد. بنابراین متناسب با توانایی ها و علایق کودک خود، فعالیت هایی را برای او برنامه ریزی کنید تا کودک بتواند در آنها استعداد خود را توسعه دهد و مهارتی متناسب با آن کسب کند. خلاق باشید و با مطالعه و جستجو ، برنامه ریزی کنید. نیازی به این نیست که مدام به دنبال کلاسهای خارج از منزل باشید و هزینه اضافی به خانواده تحمیل کنید. با صرف هزینه کم، خلاقیت او را نیز هدف قرار دهید و از کمترین چیزها بیشترین  بهره را ببرید.

گام چهارم: او را در معرض تجربه های متنوع قرار دهید.

کودک خود را در محیط های متنوعی قرار داده تا تجربیات متفاوتی کسب کند. او را به کنسرت، سینما، تئاتر، مسابقه ورزشی و … ببرید و اجازه دهید فرزند شما در معرض این تجربیات باشد. شما در خانه نمی توانید این حجم از تجربه را ایجاد کنید. این کار هم سخت و طاقت فرساست و هم نیاز به هزینه زیادی از نظر وقت و پول دارد. به جای آن می توانید دنبال برنامه هایی باشید که برای کودکان با استعداد در نظر گرفته می شود، مانند اردوهای تابستانه، کار گروه های مخصوص نوجوانان و ….

گام پنجم: بازی، اسباب بازی و همبازی را فراموش نکنید.

از بین تمام موارد گفته شده، بنظر می رسد این مورد آخر یک ضرورت بی چون و چرا برای پرورش همه کودکان است. با بازی، کودکان فعالیت هاو قوانین و شیوه کار را می آموزند. اسباب بازی راه یادگیری را هموار و جذاب می کند تا بچه ها شکلی رنگارنگ و هیجان انگیز، دنیا را تجربه کنند و همبازی معنای اجتماع را در خود دارد. تعامل با همسالان، قواعد زندگی اجتماعی را به کودکان یاد می دهد و آنها را برای روابط  اجتماعی مهیا می کند. مهم نیست که کودک با استعداد باشد یا استعدادی در حد متوسط داشته باشد، حضور در جمع همسالان به توسعه هوش هیجانی آنها کمک شایانی می کند و کودک یاد می گیرد که جامعه را با نگاه “عاقل اندر سفیه” ننگرد.

برچسب ها:

3 دیدگاه برای “پرورش استعداد در کودکان (100 ساعت بمدت 1 ماه)”

  1. شکوفه‌باقری

    چی‌بنویسم‌

  2. شکوفه باقری

    اولین بار‌ثپت‌نام‌می‌کنم‌

  3. شکوفه باقری

    بنطرم‌ خوب باشه